home

12 +

oferty 12 banków

Oferta

Kredyty firmowe.

Wybierz odpowiednią ofertę finansowania bieżącej działalności swojej firmy. Zakładasz nową firmę? Pomogę ci wybrać odpowiednią ofertę kredytu bankowego dla osób zakładających dopiero co działalność.


Kredyty firmowe są dobrym rozwiązaniem dla osób prowadzących własny biznes, które mają coraz więcej zamówień, klientów i kontrahentów, przez co potrzebują więcej gotówki przeznaczonej na rozwój firmy. Świetnym rozwiązaniem będą zatem pożyczki firmowe.

Jakie przedsiębiorca może wziąć pożyczki?

Przedsiębiorca może skorzystać z pomocy finansowej banku. Niemniej jednak, obecny rynek oferuje kilka rodzajów pożyczek – obrotowych, hipotecznych, inwestycyjnych. Jakie zatem będą najlepsze kredyty firmowe?

Kredyt obrotowy

Jest to typ pożyczki, którą zaciąga się na poczet finansowania bieżącej działalności, a więc otrzymana gotówka powinna być przeznaczona za zakup usług, surowców czy towarów. Kredyt obrotowy może być również dedykowany na uregulowanie zaległych należności – w tym wypłatę wynagrodzeń pracowników.

Pożyczka taka udzielana jest przeważnie na okres od 1 roku do 5 lat, natomiast wysokość pomocy finansowej opera się w głównej mierze na podstawie przychodów i faktycznych zysków przedsiębiorstwa. Proces udzielania kredytu obrotowego jest szybki i najczęściej kończy się w ciągu paru dni. Warto podkreślić, że banki nie rozliczają kredytobiorcę z tego, na co firma przeznaczyła pieniądze. 

Kredyt inwestycyjny

Kredyt inwestycyjny ma na celu sfinansowanie inwestycji, dlatego też może być przeznaczony na działania firmy zmierzających do powiększenie majątku. Takimi krokami jest na przykład zakup nowego sprzętu, floty samochodowej, budowa lub rozbudowa linii produkcyjnej, zatrudnienie nowych pracowników i inne wszelkie działania zmierzające do znacznego rozrostu mienia. Warto podkreślić natomiast, że przy tym typie zapożyczenia, firma musi wpłacić wkład własny – jest to około 10-20% wartości całej inwestycji. Bank, rozpatrując wniosek o pomoc finansową poprosi o biznesplan, aby zweryfikować czy inwestycja ta jest celowa. Placówka sprawdzi też majątek przedsiębiorstwa i aktualny jego stan finansowy, po dokładnej analizie podejmie decyzję o przyznaniu pożyczki firmowej. Niemniej jednak, takie zobowiązanie udzielane jest wyłącznie przedsiębiorstwom, które mogą się pochwalić dłuższym stażem prowadzenia firmy. Kredyt udzielany jest na dłuższy okres czasu, bo aż na 15-20 lat.

Kredyt hipoteczny

Przeznaczony jest dla firm, które decydują się na budowę, kupno bądź zmodernizować istniejącą nieruchomość ściśle związaną z prowadzoną już działalnością. Charakterystyczne dla tej pożyczki jest bardzo długi okres kredytowania oraz wysokie kwoty maksymalne.

W tej sytuacji bank również prześwietli całą działalność przedsiębiorstwa i ustali czy firma nie ma żadnych zaległości w płatnościach. Natomiast, kredytobiorca musi mieć świadomość, że zaciągnięcie takiego zobowiązania prowadzi do wpisania informacji o obciążeniu nieruchomości w księgi hipoteczne. 

Kredyt od ręki

Obecnie, w świecie banków funkcjonują pożyczki od ręki, bez zaświadczeń z Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że nie ma konieczności wykazywania placówkom bankowym zdolności kredytowej.

Ten rodzaj zobowiązania finansowego oferują nie tylko banki, ale też parabanki – obie instytucje jednak proponują wysokie koszty pożyczki, co powoduje, że wparcie pieniężne nie jest mocno atrakcyjne. 

O czym możemy nie wiedzieć?

Decydując się na zaciągnięcie zobowiązania finansowego często nie mamy świadomości, że możemy zostać obciążeni dodatkowymi opłatami:

  • prowizja za zmianę limitu kredytowego – ma miejsce przy obniżeniu, jak i podwyższeniu limitu w rachunku bieżącym,

  • opłata za zmianę warunków umowy – aneks do umowy może kosztować na kilkaset złotych,

  • prowizja za wcześniejszą częściową bądź całkowitą spłatę kredytu firmowego,

  • ubezpieczenie pomostowe – odnosi się do kredytu hipotecznego – bank, w okresie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej, nalicza dużo wyższą marżę, co skutkuje podwyższeniem raty,

  • opłata za rozpatrzenie wniosku kredytowego – jest to opłaca za analizę formularza złożonego w związku z chęcią zaciągnięcia zobowiązania finansowego,

  • prowizja za odnowienie limitu kredytowego.

Czy warto zaciągać zobowiązanie finansowe?

Zaciągnięcie zobowiązania finansowego jest dobrym rozwiązaniem jeśli firma ma problemy finansowe lub chciałaby poszerzyć swoją działalność i na ten cel potrzebuje zastrzyku gotówki. Niemniej jednak, jest to proces długofalowy i nie należy podejmować decyzji od ręki. Przede wszystkim należy rozważyć jaki typ pożyczki będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem i najmniej uciążliwym. Warto również porównać oferty różnych banków, ponieważ oprocentowanie kredytów firmowych będzie się różnić w zależności od placówki. 

Najczęściej zadawane pytanie w kwestii kredytów dla firm

Czy kredyt bankowy dla firmy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Kwota kredytu na firmę co do zasady nie jest zaliczana do kosztów uzyskania przychodu. Natomiast poniesione koszty takie jak odsetki czy ubezpieczenie spłaty pożyczki można  można odliczyć.

Czy trzeba mieć konto firmowe w banku, w którym składam wniosek o kredyt dla firmy?

Jest to zależne od oferty. Często bank proponuje jednak założenie konta na dogodnych warunkach.

    Wyślij zapytanie

    Zamów rozmowę z doradcą