Finanse

Kredyt 2% – warunki i najważniejsze informacje

Marzeniem wielu młodych Polaków jest posiadanie własnego domu czy mieszkania, jednak koszty zakupu są na tyle wysokie, że większość nie może sobie pozwolić na taki zakup. Jest jednak możliwość wzięcia kredytu 2%, dzięki któremu można spełnić swoje pragnienia. Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać taki kredyt?

Bezpieczny kredyt 2% – rządowy program Pierwsze Mieszkanie

Państwo wychodząc naprzeciw oczekiwaniom obywateli, stworzyło program Pierwsze Mieszkanie. Dzięki niemu przez pierwszych 10 lat można liczyć na stałe oprocentowanie i atrakcyjne warunki. Kredyty na pierwsze mieszkanie dotyczą rynku wtórnego i pierwotnego, ale warto też wspomnieć o tym, że nie ma limitów cen dotyczących jednego metra kwadratowego nieruchomości.

Kredyt 2 procent warunki

Bezpieczny kredyt 2% jest przeznaczony dla osób, które nie ukończyły 45 roku życia. Zasada ta dotyczy jednego z kredytobiorców i oczywiście zawsze brany jest pod uwagę wiek młodszej osoby. Jak w przypadku standardowego kredytu hipotecznego kredytobiorca musi mieć stabilną sytuację finansową, a więc bank określa zdolność kredytową na podstawie zarobków i formy zatrudnienia. Kredyt 2% można wziąć w wysokości do 500 000 złotych lub do 100 000 złotych, jeśli kredytobiorca rozpoczął już budowę na własnej działce, a jego wkład własny nie przekracza 200 000 złotych i ten warunek dotyczy singli. Małżeństwo lub osoba samotnie wychowująca dziecko może wnioskować o 600 000 i 150 000 złotych. Bezpieczny kredyt 2 procent warunki są jasno sprecyzowane, a minimalny okres, na jaki można zaciągnąć zobowiązanie, wynosi 15 lat. Jeśli chodzi o górną granicę, to ta wynosi 35 lat.

Kredyt 2 procent dla kogo jest przeznaczony?

Osoby, które mają na własność nieruchomość, nie mogą ubiegać się o kredyt 2%, choć istnieje wyjątek. Mianowicie w przypadku osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy, które mają samodzielne lub łączne prawo do własności lokalu bądź odziedziczyły dom jednorodzinny, ale udział wynosi nie więcej niż 50%, a nie zamieszkują oni tej nieruchomości od przynajmniej roku, kredyt 2 procent może zostać udzielony. Jeśli dodatkowo środki przeznaczone mają być na zakup pozostałych udziałów, to bank rozpatrzy wniosek pozytywnie, jeśli oczywiście pozostałe warunki zostaną spełnione. Wzięcie kredytu w banku wiąże się z obliczeniem zdolności kredytowej, która w przypadku bezpiecznego kredytu 2% jest obliczana w taki sam sposób, jak w przypadku kredytów hipotecznych.

Czy biorąc kredyt 2 procent, należy wnieść wkład własny?

Korzystne warunki przyznania kredytu 2 procent nie zwalniają kredytobiorcy z wniesienia wkładu własnego. Jego wysokość jest ustalana najczęściej na poziomie 20% kwoty, na jaką ma być zaciągnięte zobowiązanie. Przepisy programu Pierwsze Mieszkanie jednak wyraźnie wskazują, że ta kwota nie może przekroczyć wysokości 200 000 złotych. Wkładem własnym może być też działka pod budowę domu, której wartość także nie może być wyższa niż 200 000 złotych.

Kredyt 2 procent kalkulator – kiedy warto z niego skorzystać?

Kalkulator kredytowy jest doskonałym narzędziem dostępnym dla każdego, dzięki któremu można szybko sprawdzić, czy ma się zdolność kredytową i jest szansa na otrzymanie kredytu. Jednak to nie jedyna korzyść, jaką niesie skorzystanie z tego narzędzia. Kredyt 2 procent kalkulator pozwala także sprawdzić, ile można zaoszczędzić, korzystając z rządowego programu Pierwsze Mieszkanie w porównaniu do zaciągnięcia zobowiązania na standardowych warunkach. Przy okazji można także zobaczyć, w jakich bankach oferta jest opłacalna i jakie miesięczne koszty rat kredytu trzeba będzie spłacać przez cały okres.

Co warto wiedzieć, przed wzięciem kredytu 2%?

Na obecną chwilę bezpieczny kredyt 2% można wziąć w czterech bankach. Każdy z nich oferuje takie samo oprocentowanie przez pierwszych 10 lat, co jest zapisane w programie Pierwsze Mieszkanie. Różnice w kosztach kredytu mogą się pojawić, a będą one zależne od prowizji konkretnego banku, ubezpieczenia czy dodatkowych usług, jakie są oferowane w związku z zaciągnięciem zobowiązania. Bardzo ważne jest też, że przez 10 lat nie ma możliwości wynajęcia lub sprzedania zakupionej czy wybudowanej nieruchomości. Różnica jest także w nadpłacie kredytu lub wcześniejszej jego spłacie, a mianowicie jeśli nadpłata nastąpi w pierwszych 10 latach, to dopłaty rządowe zostaną wstrzymane ostatniego dnia miesiąca, w którym zobowiązanie zostało nadpłacone.

Bezpieczny kredyt 2 procent jest znakomitą alternatywą dla osób, które chcą kupić nieruchomość. Wszelkie informacje można uzyskać w banku, a przed podjęciem decyzji warto skorzystać z kalkulatora kredytowego, dzięki któremu można sprawdzić, czy zaciągnięcie zobowiązania jest możliwe.

Dodaj komentarz