Finanse

Bezpieczny kredyt 2% – co to jest i jak z niego skorzystać?

Bezpieczny kredyt 2% – co to jest i jak z niego skorzystać?

Jeśli marzysz o swoim własnym mieszkaniu, ale nie masz wystarczającego wkładu własnego lub obawiasz się bardzo wysokich rat kredytu hipotecznego, to program Bezpieczny kredyt 2% może być dla ciebie idealnym rozwiązaniem. To nowy rządowy program dopłat do kredytu mieszkaniowego, który ma pomóc osobom do 45 roku życia w zakupie pierwszej nieruchomości. W tym artykule dowiesz się, na czym polega program, jakie są jego warunki i korzyści oraz jak złożyć wniosek o Bezpieczny kredyt 2%.

Na czym polega program Bezpieczny kredyt 2%?

Program Bezpieczny kredyt 2% to inicjatywa Ministerstwa Rozwoju i Technologii, która ma na celu ułatwić dostęp do kredytu mieszkaniowego osobom, które nie mają i nie miały własnego mieszkania lub domu. Program polega na tym, że przez pierwsze 10 lat spłaty kredytu państwo będzie dopłacać różnicę między stałą stopą oprocentowania ustaloną na podstawie średniego oprocentowania kredytów w bankach a stopą 2%. Dzięki temu rata kredytu będzie dużo bardziej niższa niż w przypadku standardowego kredytu hipotecznego.

Program Bezpieczny kredyt 2% jest częścią bardzo dużego pakietu wsparcia dla rynku mieszkaniowego, który obejmuje także program Mieszkanie bez wkładu oraz Konto mieszkaniowe. Te trzy instrumenty mają współdziałać ze sobą i uzupełniać się, aby umożliwić jak największej liczbie Polaków spełnienie marzenia o własnym lokum.

Jakie są warunki programu Bezpieczny kredyt 2%?

Aby skorzystać z programu Bezpieczny kredyt 2%, musisz spełnić następujące warunki:

 • mieć nie więcej niż 45 lat (w przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem wystarczy, że jeden z nich spełnia ten warunek),
 • nie mieć i nie mieć nigdy własnego mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu,
 • złożyć wniosek o kredyt w jednym z banków komercyjnych współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK),
 • mieć wkład własny w wysokości ustalonej przez bank udzielający kredytu (może być on niższy niż 20% wartości nieruchomości, ale wtedy trzeba skorzystać z gwarancji wkładu własnego),
 • kupić mieszkanie lub dom z rynku pierwotnego lub wtórnego (nie ma limitu cen za m2),
 • spłacać kredyt w walucie polskiej przez minimum 15 lat.

Warunki te mają na celu zapewnić, że program będzie skierowany do osób, które naprawdę potrzebują wsparcia państwa w zakupie pierwszej nieruchomości. Program nie jest przeznaczony dla osób, które chcą kupić kolejne mieszkanie lub dom lub dla spekulantów nieruchomościami.

Jakie są korzyści programu Bezpieczny kredyt 2%?

Program Bezpieczny kredyt 2% ma wiele korzyści dla osób, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom. Oto niektóre z nich:

 • niższa rata kredytu przez pierwsze 10 lat spłaty dzięki dopłacie państwa,
 • stałe oprocentowanie kredytu przez pierwsze 10 lat spłaty, co daje pewność wysokości rat i chroni przed wzrostem stóp procentowych,
 • możliwość połączenia programu z innymi formami wsparcia, takimi jak Mieszkanie bez wkładu czy Konto mieszkaniowe,
 • brak limitów cenowych na m2 mieszkania czy domu,
 • większa dostępność kredytów dla osób o niskich dochodach lub bez wkładu własnego.

Korzyści te mogą bardzo znacząco obniżyć koszty zakupu i spłaty kredytu mieszkaniowego oraz ułatwić realizację planów mieszkaniowych. Dzięki programowi Bezpieczny kredyt 2% można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w skali całego okresu spłaty kredytu.

Jak złożyć wniosek o Bezpieczny kredyt 2%?

Aby ubiegać się o bardzo Bezpieczny kredyt 2%, należy zgłosić się do jednego z banków komercyjnych współpracujących z BGK i przedstawić dokumenty potwierdzające spełnianie warunków programu. Bank sprawdzi zdolność kredytową wnioskodawcy i przedstawi ofertę kredytu z dopłatą. Po podpisaniu umowy kredytowej, bank wyśle wniosek o dopłatę do BGK, który będzie wypłacał dopłaty bezpośrednio na rachunek kredytowy.

Wniosek o Bezpieczny kredyt 2% można złożyć od 1 lipca 2023 roku. Program będzie obowiązywał bardzo długo bo aż do końca 2027 roku lub do wyczerpania środków przeznaczonych na dopłaty. Warto więc nie zwlekać z decyzją o zakupie mieszkania lub domu i skorzystać z tej bardzo wyjątkowej okazji.

Pytania i odpowiedzi:

Na koniec przedstawiamy dwa najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące programu Bezpieczny kredyt 2%.

Czy mogę skorzystać z programu Bezpieczny kredyt 2%, jeśli mam już kredyt hipoteczny na inne cele niż zakup mieszkania lub domu?

Nie, program Bezpieczny kredyt 2% jest przeznaczony tylko dla osób, które nie mają i nie miały własnego mieszkania lub domu. Jeśli masz już kredyt hipoteczny na inne cele, np. remont, to nie możesz ubiegać się o dopłatę do kredytu na zakup nieruchomości.

Czy mogę skorzystać z programu Bezpieczny kredyt 2%, jeśli kupuję mieszkanie lub dom od rodziny lub znajomych?

Tak, program Bezpieczny kredyt 2% nie ogranicza źródła pochodzenia nieruchomości. Możesz kupić mieszkanie lub dom od rodziny, znajomych lub obcych osób, pod warunkiem że spełniasz pozostałe warunki programu.

Zapraszamy do kontaktu – zajmę się wszelkimi formalnościami

Dodaj komentarz