Finanse

Nowy taryfikator kar za brak ważnego OC w 2023

Ile w 2023 roku wynosi kara za brak ważnego ubezpieczenia OC w przypadku kierowców? Pytanie to zadaje sobie wielu posiadaczy aut. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż brak ważnego ubezpieczenia OC, skutkuje dosyć poważnymi karami finansowymi. Nie każdy jednak wie, jaka jest ich wysokość. Ponadto wielu właścicieli samochodów nie zdaje sobie sprawy z dodatkowych konsekwencji, jakie rodzi brak ważnego OC. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, jaki jest w 2023 roku taryfikator kar za brak ważnego OC.

Ile wynosi kara za brak OC?

Jeżeli chodzi o kwestie kar za brak ważnego ubezpieczenia OC, to w 2023 roku zmianie uległ taryfikator kar za brak oc, a konkretnie ich wysokość. Obecnie wynoszą one:

-Do trzech dni kara wyniesie nas 1400 złotych.

-Jeżeli przekroczymy trzy dni, ale nie więcej niż 14, wówczas kara będzie wynosić 3490 złotych.

-Powyżej 14 dni kara wyniesie 6980 złotych.

Warto przy tym pamiętać wspomniany powyżej taryfikator kar za brak ważnego ubezpieczenia OC w tym przypadku dotyczy aut i pojazdów osobowych. W przypadku pojazdów ciężarowych taryfikator przewiduje wyższe kary. Należy też pamiętać o tym, że w przypadku motocykli, quadów oraz przyczep obowiązuje inny taryfikator. Należy również pamiętać, że w przypadku kontroli policyjnej (lub innego uprawnionego organu, takiego jak chociażby Inspekcja Transportu Drogowego) taryfikator kar za wykroczenia drogowe przewiduje mandat. Jeżeli chodzi o okres, w jakim będzie obowiązywał nowy taryfikator kar, to będzie to okres od stycznia do czerwca 2023 roku.

Jakie są dodatkowe konsekwencje za brak ważnego OC?

Nie należy zapominać, że brak wykupionego ubezpieczenia OC może skutkować dodatkowymi, nierzadko bardzo poważnymi konsekwencjami finansowymi. Dotyczą one przede wszystkim sytuacji, gdy z naszej winy dojdzie do wypadku lub kolizji. Wówczas będziemy zobowiązanie do pokrycia całości strat z własnej kieszeni. Obejmuje to między innymi:

-Koszty naprawy, na przykład uszkodzonego samochodu.

-Pokrycie kosztów leczenia osób poszkodowanych w wypadku.

W skrajnych przypadkach może to wynieść nawet kilka milionów złotych. Pamiętajmy również, że ubezpieczenie nie działa wstecz. Oznacza to, że jeżeli nie mamy w momencie zdarzenia wykupionego ubezpieczenia OC, i wykupimy je, dopiero gdy do niego dojdzie, wówczas nie pokryje ono szkód z niego wynikających. Co równie ważne, opłacenie akry nałożonej przez ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny, wcale nie zwalnia nas z opłacenie ubezpieczenia OC.

Co zrobić w sytuacji, gdy nie wiemy, czy mamy wykupioną polisę OC?

Czasami zdarza się, że posiadacz samochodu nie wie, czy ma wykupioną polisę ubezpieczenia OC. Zdarza się to najczęściej w sytuacjach, gdy kupujemy auto z tak zwanej drugiej ręki. W takiej sytuacji mamy dwa wyjścia, a mianowicie:

-Sprawdzenie, czy pojazd jest ubezpieczony, bezpośrednio u ubezpieczyciela. W takiej sytuacji będziemy potrzebować numer polisy lub nade pojazdu oraz poprzedniego właściciela. Informacje te możemy zazwyczaj uzyskać telefonicznie poprzez infolinię lub też w biurze agenta danej firmy ubezpieczeniowej.

-Korzystając z wyszukiwarki ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjnego. W tym celu wystarczy, że podamy numer rejestracyjny pojazdu, a system sprawdzi, czy jest on ubezpieczony. Rozwiązanie to jednak ma pewne wady. Po pierwsze, co prawda jest możliwość sprawdzenia, w jakiej ubezpieczalni jest wykupione OC, nie ma jednak możliwości sprawdzenia do, kiedy jest ono ważne. Po drugie może okazać się w niektórych przypadkach, że jeżeli w danym dniu zostało wykupione oc, to nie będzie ono widoczne od razu w systemie ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjnego.

-Sprawdzenie w systemie CEPIK. Działa on w oparciu o systemy ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjnego. Dodatkowo umożliwia on sprawdzenie historii pojazdu.

Kiedy nie jest konieczne posiadanie wykupionego OC?

Obowiązujące w Polsce przepisu przewidują dwie sytuacje, kiedy samochód nie musi posiadać wykupionej polisy OC. Dotyczy to:

-Pojazdów zabytkowych posiadających tak zwane żółte tablice. W ich przypadku możemy wykupić ubezpieczenie OC na okres krótszy niż rok. Pamiętajmy jednak, że jeżeli planujemy poruszać się po drogach publicznych autem posiadającym żółte tablice, wówczas musimy posiadać wykupioną polisę OC.

-Auto jest przeznaczone do kasacji. W takiej sytuacji należy uzyskać odpowiednie dokumenty ze stacji demontażu pojazdów. Następnie wraz z nimi należy udać się do właściwego wydziału komunikacji.

W każdym innym przypadku jesteśmy zobowiązani jako posiadacze auta, do wykupienia polisy ubezpieczenia OC.

Podsumowanie

Brak wykupionej polisy ubezpieczenia OC może poskutkować dotkliwą karą dla naszego portfela. Swoistym ratunkiem może być tutaj fakt automatycznego przedłużenia polisy. Nie zadziała on jednak w sytuacjach, kiedy na przykład polisa była wykupiona przez poprzedniego właściciela samochodu. Warto więc zapamiętać sobie datę, kiedy upływa jej termin ważności, a następnie wykupić ją najpóźniej w tym samym dniu. Tym bardziej że UFG jest bardzo skrupulatny w odzyskiwaniu kar za brak OC.

Dodaj komentarz